Sezon golfowy – zbiór najważniejszych informacji
Miłośnicy jednego z najpopularniejszych sportów indywidualnych na świecie w końcu mogą odetchnąć z ulgą – pogoda poprawiła się na tyle, że można rozpocząć sezon golfowy. Czy takie zdanie jest zgodne z prawdą? Poniżej znajdziecie wszystkie niezbędne informacje na temat sezonu golfowego, a także sposobów rozwiązywania kłopotliwych sytuacji związanych z pogodą.
Spis treści:
Kiedy zaczyna się sezon golfowy?
Czynnik pogodowy – jak duże ma znaczenie?
Kalendarium turniejów – na jakie zwrócić uwagę?
Kiedy zaczyna się sezon golfowy?
Już na samym początku musimy zmierzyć się z pewnym mitem. Dla wielu osób, szczególnie tych będących na amatorskim poziomie, sezon golfowy to okres startów oraz rekreacyjnej gry na świeżym powietrzu. Może tak sugerować terminarz turniejów, który omówimy nieco później. Ze względu na warunki atmosferyczne panuje opinia, że sezon rozpoczyna się na początku kwietnia, a kończy na początku listopada.
Prawda jest jednak nieco inna. Sezon golfowy trwa przez cały rok. Jeszcze kilka lat temu mieliśmy do czynienia z rozpoczęciem pierwszego kwietnia, a zakończeniem trzydziestego pierwszego marca następnego roku. Od 2020 roku zaszła jednak dość istotna zmiana. Mianowicie sezon golfowy zaczyna się i kończy wraz z rokiem kalendarzowym – od pierwszego stycznia do trzydziestego pierwszego grudnia. Pozwala to na zdecydowane ułatwienie szeroko rozumianej papierologii na każdym poziomie. Kluby mają ułatwioną współpracę z Polskim Związkiem Golfa, a także z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Obecna forma to także dostosowanie się do warunków panujących w innych krajach europejskich.
Dlaczego czas trwania sezonu jest tak istotny? Z amatorskiej perspektywy osoby chcącej spróbować swoich sił raz lub dwa razy do roku nie ma to większego znaczenia. Co innego w momencie, w którym decydujemy się na wejście na wyższy poziom, na przykład poprzez wyrobienie sobie karty członkowskiej lub zawodniczej. W wielu przypadkach, takich jak karty HCP, muszą być one z każdym sezonem odnawiane. Przesunięcie tego terminu na środek zimy to także pójście na rękę wszystkim tym, którzy nie chcą tego robić na ostatnią chwilę.
Czynnik pogodowy – jak duże ma znaczenie?
Być może w Polsce nie musimy tak często borykać się z opadami deszczu w cieplejszych miesiącach, jak w przypadku Wysp Brytyjskich. Warto jednak przygotować się na ewentualne pogodowe przygody, ponieważ mogą one naprawdę wpłynąć na naszą grę.
Trener golfa powinien być w stanie przygotować swoich podopiecznych do gry w każdych warunkach. Właśnie z tego względu nie zatrzymujemy się w przypadku pogody odbiegającej od normy. Wręcz przeciwnie – lepiej przerobić tego typu kwestie w trakcie treningu niż później podczas zawodów.
W niektórych regionach bardzo często spotykamy się z podmuchami wiatru. Szczególnie dotyczy to wczesnej wiosny, czyli okresu ponownego budzenia się pól golfowych do życia. Wiatr ma ogromny wpływ na lot piłeczki, dlatego warto wprowadzić fundamentalne zasady, pomagające nam na poradzenie sobie z pogodowymi zawirowaniami.
Jeżeli uderzamy pod wiatr, wtedy najważniejsza jest odpowiednia parabola lotu, nawet istotniejsza od samej siły. Powinniśmy skupić się na jak najbardziej płaskim torze lotu, dzięki czemu piłeczka nie zatrzyma się w powietrzu. Przy uderzeniach z wiatrem w plecy powinniśmy skupić się przede wszystkim na trafieniu na green w taki sposób, aby piłeczka nie wyleciała poza ten obszar. Przy wietrze bocznym bardzo często początkujący adepci nie wiedzą, jak się zachować. Poza siłą bardzo ważne w tym momencie jest ustawienie naszej sylwetki. W przypadku podmuchów z prawej strony powinniśmy lekko skierować się w prawą stronę, analogicznie w odwrotnej sytuacji.
Wiatr stanowi zdecydowanie największą zmorę, jeżeli chodzi o warunki na polu golfowym. Okiełznanie go pozwoli nam nie tylko na lepszą grę w trudniejszych warunkach. Wzrost świadomości zachowań piłeczki przy podmuchach wiatru pozwoli nam na zdecydowanie lepsze panowanie nad jej lotem przy bezwietrznej pogodzie.
Kalendarium turniejów – na jakie warto zwrócić uwagę?
Chociaż pola golfowe przygotowywane są przez cały rok dla miłośników golfa, to jednak rozgrywki odbywają się przede wszystkim w cieplejszych miesiącach. Okres pomiędzy pierwszymi a ostatnimi turniejami w ciągu roku błędnie jest nazywany przez amatorów sezonem.
Pierwsze turnieje organizowane są zazwyczaj w połowie maja. Wcześniej oczywiście istnieje możliwość szlifowania swoich umiejętności, jednak na zawody trzeba chwilę poczekać. Rok zmagań kończy się w okolicach połowy listopada, a bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się coroczne turnieje z okazji Dnia Niepodległości, nieoficjalnie zamykające rozgrywki. Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie turnieje są rankingowe, co można sprawdzić na stronie Polskiego Związku Golfa.
A co w momencie, w którym pogoda nie pozwala nam na korzystanie z uroków pól golfowych? Nie trzeba wcale brać wolnego od tej pięknej dyscypliny sportu. Książka o golfie będzie świetnym prezentem pod choinkę, aby można było poznawać tajniki techniczne także przy padającym śniegu za oknem.