Ubiór do golfa – poznaj dress code na polu golfowym
Przez wiele lat wypracowano etykietę gry w golfa, która obejmuje zarówno odpowiednie zachowanie na polu, jak i stosowny strój, który jest połączeniem klasycznej elegancji i sportowej wygody. W tym artykule przybliżymy dress code panujący na polu golfowym.
Spis treści:
Ubiór do golfa na przestrzeni wieków
Jaki ubiór do golfa jest nieodpowiedni?
Ubiór na golfa dla mężczyzn
Golf przy złej pogodzie – odzież termiczna, ocieplana
Golf – ubiór na mistrzowskim poziomie
Ubiór do golfa na przestrzeni wieków
Grę w golfa najprawdopodobniej wymyślili szkoccy pasterze w okresie późnego średniowiecza. Z czasem sport ten podbił serca europejskiej arystokracji. Na początku jednak nie przewidywano specjalnego stroju do rozgrywek. Grano w tym, w czym chodzono na co dzień.
Dopiero na początku XX wieku określono wygodniejszy ubiór do golfa, który świetnie sprawdzał się na polu. Chętnie wybierano swetry z dekoltem w serek oraz długie spodnie, których nogawki wkładano do długich, nierzadko kolorowych skarpet. Zwyczaj ten utrzymał się do około lat 20. ubiegłego wieku.
Moda golfowa zaczęła zyskiwać kolorów. Zwłaszcza w latach 70. zaczęto wybierać krzykliwe połączenia. Mimo że nie skarpetki przestały przetrzymywać nogawki, nadal je zakładano – najczęściej wybierano te kolorowe lub w kratę.
Dzisiaj zasady zostały względnie ujednolicone, chociaż zdarza się, że pojedyncze kluby lub pola golfowe mają własne reguły. Odmienna etykieta może obowiązywać w czasie gry, a inna wewnątrz pomieszczeń klubowych, na przykład w restauracjach i barach, gdzie wymagana jest marynarka i krawat.
Jaki ubiór do golfa jest nieodpowiedni?
Strój do gry powinien być schludny i wygodny, ale jednocześnie elegancki. Za nieodpowiednie uznaje się spodnie jeansowe i dresowe oraz te, które są krótsze niż do kolan. Jeśli chodzi o skarpetki, warto sprawdzić dokładny regulamin, ponieważ niektóre miejsca wymagają lub zabraniają konkretnego koloru.
Nie nosi się także zwykłych T-shirtów i bluzek bez kołnierzyka. Akceptowalne jest obuwie sportowe, ale nie dopuszcza się trampek. Należy ograniczyć ilość biżuterii.
Ubiór na golfa dla mężczyzn
Męski strój golfowy ewoluował od zestawu z marynarką i krawatem, przez stylizacje z długimi skarpetami w roli głównej, po barwne kompozycje. Wypracowano kilka zasad, które obowiązują w większości klubów golfowych. Co wchodzi w skład ubioru na golfa?
Buty dla golfisty
Klasyczne buty męskie do golfa to eleganckie półbuty lub modele łączące sport ze stylem casualowym. Charakterystycznym elementem są kolce: spike lub soft spike (tzw. miękkie kolce nadają się do chodzenia po pomieszczeniach). Dzięki nim pozycja podczas swingu jest stabilna, a gracz nie ślizga się po trawie.
Koszulki z kołnierzykiem
Obowiązują koszulki z krótkim i długim rękawem, mające kołnierzyk. Najczęstszy wybór to klasyczne polo, które wkłada się do spodni. Nie ma określonych zasad co do koloru – o ile tego nie wymaga klub golfowy.
Spodnie z tkaniny
Spodnie golfisty powinny być długie i uszyte z tkaniny. Zabronione są elastyczne, dzianinowe dresy i jeansy. Dopuszczalne są krótsze spodnie, sięgające kolan, ale zdarza się, że grają w nich tylko amatorzy – to pewien atrybut w golfowym świecie. Wytyczne co do koloru zależą od zasad konkretnego pola golfowego. Zazwyczaj jednak nie ma obowiązku noszenia czerni, granatu czy beżu, zatem można poeksperymentować z kolorami i deseniami.
Dodatki do męskiego stroju golfowego
Strój golfisty obejmuje także akcesoria. Zazwyczaj zakłada się jedną rękawiczkę – lewą dla osób praworęcznych i prawą dla osób leworęcznych. Dozwolone są nakrycia głowy, które chronią głowę gracza zwłaszcza w czasie upałów. Do wyboru jest:
Kaszkiet
Kapelusz słomkowy
Daszek przeciwsłoneczny
Szczególnie interesującą kwestią jest dobór skarpet. Jeśli klub nie ustalił inaczej, można wybrać jednokolorowe lub w kolorową kratę. Co ważne, muszą być całkowicie podciągnięte. Nosi się je nawet do krótkich spodni.
Golf przy złej pogodzie – odzież termiczna, ocieplana
Nie zawsze dopisuje pogoda na polu golfowym. Jednak zimniejsze dni nie oznaczają, że trzeba rezygnować z gry. Wręcz przeciwnie. Świetnym rozwiązaniem na taką okoliczność jest odzież termiczna. Koszule termiczne dobrze sprawdzają się jako pierwsza warstwa odzieży. Zależnie od warunków pogodowych mogą być noszone osobno lub jako jedna z kilku warstw. Poza odzieżą termiczną przydatne są także okrycia wierzchnie takie jak:
kurtki golfowe
odzież golfowa przeciwdeszczowa
czapki
Co warto podkreślić, większość toreb golfowych ma osobną kieszeń na dodatkową odzież. Warto z niej skorzystać i zabrać dodatkowy sweter, bluzę, kamizelką albo kurtkę. Świetnie sprawdzą się wodoodporne kurtki golfowe, dzięki którym nawet przez kilka godzin można grać w deszczową pogodę.
Golf – ubiór na mistrzowskim poziomie
Dress code do gry w golfa ewoluował przez wieki. Począwszy od codziennych ubrań w średniowieczu, przez kolorowe stroje XX wieku, po zdefiniowane zasady ubioru we współczesnych klubach, które promują elegancję i funkcjonalność. Mężczyźni noszą koszulki z kołnierzykiem, długie spodnie oraz specjalistyczne buty z kolcami. Akcesoria, takie jak rękawiczki i nakrycia głowy, są nieodzowną częścią stroju golfisty. Zimniejsze dni wymagają stosowania odzieży termicznej i wodoodpornej. Dla tych, którzy chcą zgłębić wiedzę na temat golfa, zrozumienie ewolucji dress code'u to dopiero początek. Wejście w świat golfa oznacza przede wszystkim naukę techniki gry – tajniki tego sportu odkrywa książka o golfie, dedykowana osobom na każdym poziomie zaawansowania.